Skip to content

Montaj ve Üretim Hatları

zincirli konveyör

Zincirli Konveyör

Zincirli konveyörler palet taşınmasında ve özel uygulamalarda kullanılır. Tahrik, bir motor-redüktör sistemiyle zincirlerin yataklandığı dişliye verilir. Bu konveyörlerin projelendirme alanı, zincir sisteminin hareket kabiliyeti sebebiyle oldukça esnektir. Komplike asansör sistemlerinden askılı elbiselerin taşınmasına kadar bir çok alanda kullanılmaları mümkündür.

zincirli konveyör.

Teleskopik Konveyör

Genellikle hızlı bir şekilde kamyonet, kamyon ve TIR’ları  yüklemek ve boşaltmak üzere dizayn. Kolay kullanımı ve uygun tasarımı sayesinde teleskopik konveyör, personel sayısını en aza indirir, iş gücünü azaltarak büyük tasarruf sağlar. Bant genişliği olarak 500-750 mm’ye kadar çıkabilir. Gerektiğinde hidrolik piston monte edilerek yukarı-aşağı, sağa/sola hareket etmesi ve/veya rulolarla serbest hareket sağlanabilir. Sabit veya tekerlekli olarak üretilmektedir. edilir. Teleskopik hareket {uzaması}, elektrikli olduğu gibi mekanik olarakta sağlanabilir. Taşıma kapasitesi teleskopik konveyör düz konumdayken 25-50kg/m civarındadır.

teleskopikkonveyör

Konveyör Sistemleri

Konveyör kelimesinde bir arama yaptığınızda karşınıza oldukça fazla çeşitli içerikler çıkacaktır.

Öncelikle kelime anlamı ile sözlük tanımına baktığımızda, Konveyör‘ün tanımı
“yerde veya yüksekte, kapalı devre çalışma düzeni ile yüklerin ve gereçlerin taşınmasını sağlayan mekanizma” olarak karşımıza çıkmaktadır.

Konveyör ismi bir çok kişiye oldukça yabancı gelmekte ve çoğu kişi için hiç bir anlam ifade etmemektedir. Ancak konveyör nedir yerine, insanlara taşıma bandı nedir dediğimizde kişilerin aklında hemen bir fabrika görüntüsü ve tipik bant sistemli konveyörlerden birisi gelmektedir.

İnsanlar tarafından fabrika, kesimhane ve montaj atölyesi gibi yerlerde işlenmeyi bekleyen ham maddeleri taşımakta kullanılan bant sistemi {bantlı konveyör} , {bant konveyör}, {konveyör bant}, {konveyör bant sistemleri}, {bant} olarak tanınan ve bilinen asıl olarak konveyörlerin bir çok çeşidi bulunmaktadır.

Temel Konveyör Sistemleri Şunlardır:

Zincirli Konveyör: Paletli veya koli halindeki, paketlenmiş yükleri ve gereçleri taşımada tercih edilen imalatında tercihen elektrostatik toz boya kullanılmış çelik konstrüksiyonu kullanılan konveyör çeşididir.
Rulolu Konveyör: Zincirli konveyör gibi, paket halinde veya ambalajlı bir halde bulunan malzemelerin ve gereçlerin taşınması için tercih edilen, tahrik destekli veya tahrik desteksiz modelleri bulunan kauçuk veya pvc ile kaplanarak fırın veya elektrostatik toz boyalı çelik konstrüksiyonu ile imal edilen konveyör çeşididir.
Bantlı Konveyör: İnsanlar tarafından en çok bilinen ve en yaygın olarak kullanılan, kutulu ve ambalajlı malzeme ve gereçlerden dökme malzemeye kadar ürün taşıma potansiyeline sahip olan ve neredeyse her türlü konveyör işini görmek üzere tasarlanan konveyörlerdir. Yapımlarında diğerlerinden tek farkları poliüretan veya teflon kullanılarak yapılan şaseleridir.
Bakla Zincirli Konveyör: Genellikle her türlü kutulu ve ambalajlı ürünün ve gereçlerin taşınması için dizayn edilmiş olan bu konveyörlerin yapımında kullanılan Acetal veya Inox baklalı zincirler ile hasır bantlar diğer konveyörlerden tek farklarıdır.
Slat Konveyör: Bu konveyör çeşidi, özel olarak konveyörler için üretilen zincirler arasına bağlanmış olan paletler {Palet taşıma konveyörleri} üzerinde ürün taşıma sistemine dayanmaktadır. Malzemeleri diğerlerinden farklı değildir.
Flex Konveyör: Bu özel konveyörler, plastik veya çelik borular ile yapılan kimi zaman makaralardan üretilen makas gibi açıp kapanma sistemi ile kutulu ürünlerin esnek boşaltımına olanak tanıyan konveyörlerdir.
Teleskobik Konveyör: Genellikle kamyon ve tır v.b. gibi taşıma araçlarına yükleme yapmakta kullanılan bu konveyörler, bantlı veya rulolu olmak üzere sabit bir uzantı yoluna sahip olan teleskobik olarak uzayabilen konveyörlerdir.

Konveyör Sistemleri

Bantlı Konveyör | Konveyör Bant | Bant Konveyör | Konveyör Bant Sistemleri | Bant

Bantlı Konveyör {konveyör bant sistemleri}  sorusunun cevabı, sanıyoruz ki transport ile alakadar olan herkesin detaylıca bilmek istediği bir cevaptır. Bantlı konveyörler birim zamanda yüksek miktarda malzeme akışının sağlanması için tercih edilen sistemler mekanizmasıdır. Bu sistemler topluluğu birçok sektörde önemli derecede yer edinmiştir ve kullanılmaktadır. Çok geniş kullanım alanına sahip Bantlı Konveyörler demir-çelik sektörü ve termik santraller başta olmak üzere birçok sektörün önde gelen taşıyıcı sistemleridir.

Bantlı konveyörler yıllardır birçok konuda daha pratik ve daha ekonomik çözümlerin ana unsuru olmuşlardır. Özellikle, bant kalitesinin artması ve teknolojinin de hızla ilerlemesi sayesinde bugün 50 km mesafeye kadar sağlıklı ve daha ucuz taşımalar yapılabilmektedir.
Bantlı Konveyörde Neler Taşınabilir?
Bantlı Konveyörler çok çeşitli malzemeler, yükler ve gereçler taşıyabilir. İster büyük boyutlarda, ister küçük boyutlarda her türlü malzeme bantlı konveyörler aracılığı ile rahat ve güvenli bir şekilde taşınabilir.

Bantlı Konveyör’ün Maliyeti Nedir?

Bantlı Konveyörler işçi, enerji ve bakım maliyetleri olarak oldukça düşük bir hacme sahiptir. Bu maliyetlerin düşük olmasının en önemli sebebi de ilerleyen bant kalitesidir. Bantlı Konveyörler’de bant değiştirme maliyeti vardır. Bant ömrü 5 ile 15 yıl arasında değişim gösterir.

Bantlı Konveyörler arazi şartlarına çok iyi uyum sağlar. Zaten tercih edilmelerinin önemli nedenlerinden birisi de budur. %35 eğimli arazide bile taşıma işlemini gerçekleştirebilirler.

Bantın genişliği arttıkça, konveyörün {bantlı konveyörün} taşıma kapasitesi de artar. Dar bantların genişliği kapasiteden çok azami parça iriliği ile ilgilidir. Buna göre bant genişliği, malzeme banttan dökülmeyecek şekilde ve ayrıca yükleme tekneleri ile olukların genişliği de en iri parçaların rahatça geçmesine imkan verecek şekilde belirlenmelidir.

Konveyör Sistemleri

Konveyör